Tavo istorija

Į bėgimą Trakuose – su organų donorystės idėja

Turint gražų tikslą, lengviau siekti rezultatų. Šitaip nusprendė Nacionalinio transplantacijos biuro suburta bėgikų komanda, kuri dalyvaus gegužės 11-ąją, šeštadienį, vyksiančiame tradiciniame bėgime „Eurovaistinės Trakų pusmaratonis“. Komanda bėgs ne šiaip sau, o už organų donorystę.

„Eurovaistinės Trakų pusmaratonis“ šiame kurortiniame mieste rengiamas jau septintąjį kartą. „Trakų pusmaratonyje“ už organų donorystę bus bėgama pirmą kartą, tačiau šiemet įvairiuose Lietuvos miestuose organizuojama ir daugiau bėgimų, kuriuose įstaigos suburta komanda neš šią kilnią idėją. Trakuose prie starto linijos išsirikiuos 12 bėgikų, jų marškinėlius puoš užrašas „Organų donorystei TAIP!“

Viena didžiausių bėgimo entuziasčių ir organų donorystės idėjos propaguotojų – gydytoja anesteziologė-reanimatologė, Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorė Jekaterina Romanovienė. Ji planuoja dalyvauti visuose šiais metais vyksiančiuose bėgimuose už organų donorystę.  „Trakų pusmaratonyje“ Jekaterina bėgs 5 km. Dar vienas gydytojas anesteziologas-reanimatologas pasiryžęs įveikti pusės maratono – 21 km – distanciją.

„Trakų pusmaratoniui“ suburtoje komandoje, bėgsiančioje už organų donorystę, – ir 60 metų recipientas Stasys Laniauskas, kuriam prieš dvylika metų buvo atlikta kepenų transplantacija. Nuoširdus organų donorystės idėjos propaguotojas, ne kartą įveikęs ilgas distancijas ir taip įrodęs, kad žmogus po transplantacijos gali gyventi visavertį gyvenimą, Stasys ir šįkart nutarė dalyvauti bėgime. „Išeiti iš savo komforto zonos“ – taip savo pasiryžimą dalyvauti šiame sporto renginyje ir įveikti penkių kilometrų distanciją įvardija Stasys.

Už organų donorystę planuoja bėgti ir daugiavaikė šeima su atžalomis: tėtis su devynmečiu ir penkiamečiu vaikais bėgs 1 kilometrą, o mama tą pačią atkarpą ketina nubėgti stumdama jauniausio – dvimečio – vaiko vežimėlį. Dar vienas devynmetis ketina bėgti 1 km, o jo tėveliai planuoja nubėgti 5 km atkarpą.

Pasak „Trakų pusmaratonio“ organizatoriaus Evaldo Martinkos, bėgime ketina dalyvauti keli tūkstančiai bėgimo entuziastų. Į šį vieną didžiausių pavasario sporto renginių suplūs dalyviai ne tik iš Lietuvos, bert ir kaimyninių šalių. Bėgikai rinksis vieną iš penkių distancijų: 1 km šeimų bėgimą, 1 km bėgimą, 5 km bėgimą, 10,5 km bėgimą, 21 km bėgimą.

„Trakų pusmaratonio“ metu žaliojoje palapinėje įsikurs Nacionalinio transplantacijos biuro darbuotojai, kviesiantys pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti, pasikalbėti apie organų donorystę. Sutikimą donorystei po mirties galima pasirašyti ir internetu: http://ntb.lrv.lt/

„Džiaugiamės, kad Lietuvoje organizuojami tokie renginiai, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų įstaigos suburta bėgikų komanda, propaguojanti organų donorystės idėją, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Rasa Pekarskienė. – Apie organų donorystę, jos prasmę ir kilnumą stengiamės kalbėti kiekviena proga, taigi – ir tokių sveikatinimo renginių metu. Įsitikinome, kad nuolatinis šios idėjos viešinimas duoda gražių rezultatų: apie organų donorystę visuomenė žino dar daugiau, todėl daugėja pasirašančiųjų pritarimus donorystei“.

Į renginį ketina užsukti ir Trakuose gyvenanti 27 metų Indrė Simonovienė. Prieš septynerius metus Indrė netikėtai išgirdo kraupią diagnozę ir gydytojų verdiktą – jai reikia inkstų persodinimo, jei tik sulauks tinkamo donoro. Laimei, donoro tuomet vos 20–ies Indrė sulaukė. Kam priklauso jai atitekęs inkstas, Indrė sužinojo po penkerių metų, kai ryžosi parašyti laišką donoro artimiesiems. Laišką jos inksto donoru tapusio vaikino mamai Indrė parašė ruošdamasi savo vestuvėms. „Laiškui ruošiausi net kelias savaites…“, – pasakojo moteris. Šiandien Indrė gyvena visavertį, laimingą gyvenimą – ištekėjo, pernai pagimdė dvynius. Organų donorystei be išlygų pritarianti jauna moteris kalba: „Argi svarbu, koks būsi palaidotas arba sudegintas – su inkstais, širdimi ar be jų”. Ir remiasi asmenine patirtimi: „Vieno drąsaus žmogaus sprendimas lėmė tris gyvenimus – mano ir dviejų mano vaikų“.

Top