Sveiki atvykę

Trakų pusmaratonis vyks 2020 m. rugpjūčio 22 d.

Trakai – nedidukas Lietuvos miestas, suvaidinęs milžinišką vaidmenį mūsų tautos istorijoje.

Trakų  istorija prasideda Senuosiuose Trakuose, nedidelėje už trijų kilometrų nuo Naujųjų Trakų esančioje vietovėje. Legendos pasakoja, kad S.Trakus XIV a.  pradžioje  įkūrė Lietuvos Didysis Kunigaikštis Gediminas.

Apie 1350 m. Kunigaikščio Kęstučio ir jo žmonos, buvusios Palangos vaidilutės Birutės šeimoje gimė žymiausias Lietuvos viduramžių valdovas- Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas.

Naujųjų Trakų miesto planą, struktūrą ir raidą nulėmė gamtos sąlygos. Tačiau jos tapo ir gynybiniu miesto privalumu. Miesto dalis į visumą jungė vasaros ir žiemos keliai. Didysis kelias (dabar Birutės g.) ir Senasis kelias (dabar Karaimų g.) sukūrė unikalų miesto planą, kuris vasarą buvo linijinis, o žiemą, kai buvo naudojami žiemos keliai, radialinis. Šalia šių gatvių, laikui bėgant, buvo statomos ne tik pilys, visuomeniniai pastatai, bet ir privatūs gyvenamieji namai.

Trasa
Šio pusmaratonio bėgimo startas ir finišas vyks  pačiame Trakų miesto centre – Trakų ir Karaimų gatvių sankirtoje. Toliau trasa drieksis Trakų miestu bei Totoriškių, Lukos ir Galvės ežerų pakrantėmis kiekviename žingsnyje alsuojančiomis Lietuvos istorija. Norintieji dalyvauti pusmaratonio rungtyje turės įveikti 2 ratus po 10,5 kilometrų, tačiau šie ratai tikrai neprailgs, nes Jūs nuolatos grožėsitės įstabia Trakų salos pilimi bei kitais įspūdingais architektūriniais paminklais. Jums padės beveik kiekviename žingsnyje juntama ežero gaiva.

Rungtys ir laikas

  1. 10.00 val. – pusmaratonis (21,097 km), estafetė (2×10,5 km) ir 10,5 km;
  2. 12.30 val. – 1 km komandos su vėžimėliais;
  3. 12.45 val. – 1 km;
  4. 13.00 val. – 5 km.

Dalyvių amžius
Pusės maratono rungtyje gali dalyvauti ne jaunesni nei 18 metų dalyviai, 1 km rungtyje – ne vyresni nei 12 metų, 5 km ir 10,5 km rungtyse amžiaus apribojimų nėra. 1 km komandų rungtyje, gali dalyvauti, bet kuri šeima, draugų pora, kurios vienas iš narių įveiktų nuotolį vežimėlyje. Vežimėlyje esantis dalyvis turi būti gimęs 2018 m. arba jaunesnis.

Šiandieniniai Trakai labiausiai garsėja miesto „Trakų vasara“ ir  „Viduramžių“ šventėmis, kurių metu atgimsta viduramžių miesto gyvenimas su jo amatais, prekyba, riterių kovomis. Operos festivalis, tarptautiniai pučiamųjų orkestrų festivaliai, kamerinės muzikos festivaliai „Muzika Trakų pilyje” ir „Užutrakio vakarai“, „Galvės džiazo fiesta“ – šie renginiai kasmet sutraukia tūkstančius žmonių.

Trakų savivaldybės plotas – 120 274 ha. Iš jų: miškai – 52 163 ha, vandenys – 4 648 ha.  Kaimiškoms vietovėms tenka 96,9 % visos teritorijos.

Rajone virš 20 % – saugotinos teritorijos. Trakų istorinis nacionalinis parkas įkurtas 1991 m., siekiant išsaugoti Trakus kaip Lietuvos valstybingumo centrą su jo autentiška gamtine aplinka. Tai vienintelis istorinis nacionalinis parkas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Parko teritorija – 8,2 tūkst. ha. Iš jos: 3,4 tūkst. ha miškai ir 1300 ha 32 ežerai. Nedidelėje parko teritorijoje sutelktas didžiulis Lietuvos kultūros paveldo potencialas.

Aukštadvario regioninis parkas įsteigtas 1992 m. siekiant išsaugoti vertingą Verknės ir Strėvos aukštupių kraštovaizdį. Užima 15 350 ha plotą, daugiausia miškai, 72 ežerai. Didžiausias jų – Vilkokšnis.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dauguma  valstybinių vizitų delegacijų aplanko Trakus. Salos pilyje lankėsi Danijos karalienė Margaretė II, Švedijos karalius Karlas Gustavas XVI ir karalienė Silvija, Belgijos karalius  Albertas II ir karalienė Paola, Olandijos karalienė Beatričė, Albanijos, Bulgarijos, Estijos, Graikijos Kazachstano, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Makedonijos, Portugalijos, Rumunijos, Slovėnijos, Turkijos ir Uzbekijos prezidentai bei kiti garbūs svečiai.

 

Top